Arburg 320C 500-170 (2014) 골든 에디션Arburg
320 C 500-170
Arburg 320C 500-170 (2014) 골든 에디션
Arburg
320 C 500-170
제조 연도
위치
Trenčianske Stankovce
기계 정보
가격 및 위치
- 판매자 위치:
- 3011 Sedličná, 913 11 Trenčianske Stankovce, 슬로바키아
- A20352480
- 참조 번호:
- 업데이트:
- 마지막 업데이트: 04.02.2026
설명
Arburg 320 C 500-170 (2014)
Working hours : 44.124 h
Clamping force: 50 t
Screw diameter : 25 mm
Shot weight : 75 g
Clamping force: 500 kN
Distance between tie bars: 320 × 320 mm
Platen size (H × V): 446 × 446 mm
Minimum mould height: 200 mm
Maximum daylight opening: 550 mm
Ejector stroke: 125 mm
Screw diameter: 30 mm
Maximum shot volume: 85 cm³
Maximum shot weight (PS): 77 g
Injection pressure: 2000 bar
Screw speed max: 400 r/min
Nozzle stroke: 250 mm
Nozzle contact pressure: 40.6 kN
Heating capacity: 9.4 kW
Pump drive power: 11 kW
Total installed power: approx. 20.5 kW
L 3.4 m x W 1.4 m x H 2.0 m
Weight :2 400 kg
Injection Unit
Thermoplastics injection unit, 25 mm screw, high wear-resistant design
Standard screw coupling with flat-ended geometry
Open nozzle, 25 mm
Nozzle tip for open nozzle
Heater band for open nozzle
Clamping Unit
Mounting platen set, central diameter 125 mm
Core pull 1, serial movement, holding pressure via check valve
Hydraulic ejector
Godpoxqdtaofx Aqxoub
Ejector quick-coupling
Connector for ejector platen protection
Working hours : 44.124 h
Clamping force: 50 t
Screw diameter : 25 mm
Shot weight : 75 g
Clamping force: 500 kN
Minimum mould height: 200 mm
Ejector stroke: 125 mm
Screw diameter: 30 mm
Maximum shot volume: 85 cm³
Maximum shot weight (PS): 77 g
Injection pressure: 2000 bar
Screw speed max: 400 r/min
Nozzle stroke: 250 mm
Heating capacity: 9.4 kW
Pump drive power: 11 kW
L 3.4 m x W 1.4 m x H 2.0 m
Weight :2 400 kg
Injection Unit
Open nozzle, 25 mm
Nozzle tip for open nozzle
Heater band for open nozzle
Clamping Unit