BÖLLHOFF / BOSCH REXROTH UVS-100-2-R-E / EC302 SZ3 /
고정 가격 부가세 별도
상태
중고
위치
Hessisch Lichtenau 독일
more Images
가격 및 위치
고정 가격 부가세 별도
위치:
37235 Hessisch Lichtenau 독일
A6931992
참조 번호:
설명
Electro Dual Screwdriving Unit with Automatic Feed and Pneumatic Double Stroke
BÖLLHOFF Type UVS-100-2-R-E
Technical data:
Torque of electric screwdriver: 0.6 Nm
Gearbox torque: max. 10 Nm
Speed: max. 20,000 rpm
Rated voltage: 3~ 0-230 VAC
Current consumption: max. 7 A (per screwdriver)
Pneumatic long-stroke cylinder: 80 mm
Pneumatic short-stroke cylinder: 20 mm
Total pneumatic stroke: 100 mm
Spring stroke for screwdriver: 20 mm
Distance between both screwdriving tools: 73 mm
Gijdpfjhxvu Eox Aqxst
- Equipped with a TORX bit T27 or TP27 (presumably for M6 screws)
- Requires Bosch Rexroth LT303 power module for operation (power module not included)
Screwdrivers 1 and 2 are each composed of the following components:
Rexroth type servo motor
Rexroth type 0 planetary gearbox
Rexroth type 0 encoder
Rexroth type 0 straight drive output
Component details:
Electric screwdriver unit Rexroth
Servo motor Rexroth
Type: EC302 SZ3
Material number: 0
Torque: 0.6 Nm
Peak torque: 0.7 Nm
Speed: max. 20,000 rpm
Current consumption: max. 7 A
Rated voltage: 3~ 0-230 VAC
Weight: 0.8 kg
Gearbox unit Rexroth
Type: 3GE27 SZ3
Material no.: 0
Efficiency: 90%
Gear ratio: i=18.9
Torque: max. 10 Nm
Weight: 0.4 kg
Installation length: 65.5 mm
Encoder Rexroth
Type: 2DMC012 SZ2
Material no.: 0
Nominal torque: 12 Nm
Reduction ratio: 1
Efficiency: 1
Weight: 0.55 kg
Installation length: 118.5 mm
Straight drive output Rexroth
Type: 2GA82 SZ2 1/4" SQ
Spring travel: 20 mm
Spring force: 16 - 34 N
Tool holder: 1/4" square
Max. torque: 10 Nm
Reduction ratio: 1
Weight: 0.2 kg
Installation length: 90 mm
One 7 m motor connection cable is included in the delivery.
Overall dimensions W x H x D: approx. 180 x 920 x 300 mm