DURMA HD-TC 60170
시작가
제조 연도
2019
상태
중고 (완전히 작동합니다)
위치
Bayern 독일
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
기계 정보
기계 명칭:
레이저 절단기
제조업체:
DURMA
모델:
HD-TC 60170
제조 연도:
2019
상태:
사용 준비됨 (중고)
기능성:
완전히 작동합니다
기술 세부 사항
컨트롤러 모델:
Siemens 840D
레이저 종류:
섬유 레이저
레이저 출력:
최대 시트 두께:
8 mm
총중량:
20,000 kg
제공
위치:
Bayern, 독일 독일 – 거리: 약 8,775 km
가용성:
경매 종료 직후 바로
인도 조건:
EXW
분해 및 적재 비용:
현장 인수:
무료
배송비:
설명
No minimum price – guaranteed sale to the highest bidder!
DURMA Laser Cutting System – fully equipped!
TECHNICAL DETAILS
Sheet thickness (max.): 8 mm
Steel sheet thickness (max.): 8 mm
Stainless steel sheet thickness (max.): 4 mm
Aluminium sheet thickness (max.): 6 mm
Tube diameter (max.): 170 mm
Tube length (max.): 6,500 mm
Round tube diameter max.:
170 mm
Square profile max.: 120 x 120 mm
Rectangular tube max.: 150 x 100 mm
Tube diameter (automatic) min.: 20 mm
Tube diameter (manual) min.: 12 mm
Shortest processable tube length: 185 mm
Minimum processable wall thickness: 0.8 mm
Maximum processable wall thickness (mild steel, 2 kW laser): 8 mm
Maximum processable wall thickness (stainless steel, 2 kW laser): 4 mm
Maximum processable wall thickness (AlMg3, 2 kW laser): 6 mm
Repeat accuracy: 0.05 mm
Maximum profile length max.: 6,500 mm
Minimum profile length with automatic loading: 3,000 mm
Unloading length (standard): 4,000 mm
Maximum profile weight: 37.5 kg/m
Maximum loading capacity: 3,000 kg
Possible loading profiles: round, square, rectangular, elliptical
MACHINE DETAILS
Laser type: Fiber laser
Laser source manufacturer: IPG
Laser power: 2,000 W
Output: 2 kW (2.72 HP)
Control model: Siemens 840D
Degree of automation: Automatic
Actuation type: electric
Dimensions & Weight
Dimensions (L x W x H): approx. 16,000 x 7,400 x 2,364 mm
Weight: approx. 20,000 kg
EQUIPMENT
CE marking
Documentation/manual
Chiller unit
Emergency stop switch
Fume extraction system
Safety light barrier
Central lubrication system
Precitec Autofocus Procutter cutting head F 150 (Focus)
Control cabinet air conditioning
Manual loading
Manual unloading
Laser positioning diode
Central lubrication unit
Disposal box for small parts
Illuminated cutting area
IPG laser source 2 kW
Vanterm compact filtration unit
Automatic loading system (6,500 mm)
Unloading unit (6,000 mm)
Conveyor belt for unloading, incl. small parts conveyor (to the rear)
Automatic seam detection
Automatic real-time measurement system for centering chuck
Calcium carbonate dosing unit
이 광고는 자동으로 번역되었습니다. 번역 오류가 있을 수 있습니다.
결제 처리
구입 부대 비용:
18 %
지불 조건:
100% 선불 결제