Kellenberger 600-U
상태
중고 (완전히 작동합니다)
위치
Bienne 스위스
more Images
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
기계 정보
기계 명칭:
원통 연 삭 기
제조업체:
Kellenberger
모델:
600-U
기계 번호:
32461/2384
상태:
전면적으로 오버홀된 (중고)
기능성:
완전히 작동합니다
가격 및 위치
위치:
Rte de Soleure 145, 2504 Bienne, Schweiz 스위스
A3877092
참조 번호:
업데이트:
마지막 업데이트: 01.09.2025
설명
Manufacturing origin Swiss
Voltage 380 / 50 / 3
Netweight 4900 lbs
Dimensions 121 x 69 inches
TECHNICAL DATA
Nominal distance between centre 600 mm
Max. distance between centres, headstock and tailstock
projecting 750 mm
Height of centres, standard 125 mm
Height of centres by means of raising blocks for work
head-and tailstock 175 =ᐳ 250 mm
Max. swing diameter with 125 mm height of centres 250 mm
Max. swing diameter with raising blocks 350 =ᐳ 500 mm
Table swivels each side 10°
Max. lenght for surface grinding (width=200 mm) 900 mm
Table speed infinitely viable by hydraulic drive, approx. .. 6 m/min
Dwell of table reversal 0 - 5 sec.
Grinding wheel for cylinrical grinding
(diameter x width x hole) 350/400x50x127mm
Grinding wheel for surface grinding diameter x width x hole 250 x 13 x 76
Speeds of grinding wheel spindle 1500/1700/2200/3600
Grinding wheel head swivels 270°
with indexed stop each 90°
Vertical movement of grinding wheel head, height of
centres -350 mm
Cross movement of grinding wheel head 285 mm
Rapid advance and withdrawal of wheelhead 40 mm
Intermittent infeed per reversal of table 0,001-0,03 mm/dia
Infeed for plunge grinding 0-0,9 mm/dia
Micro-corrector of infeed, 1 division of dial 0,001 mm/dia
Swivel of work headstock 360°
work speeds infinetely viable, normal/special 20-400/10-400
Gedpfod Amifex Aqxjit
Internal taper of headstock/tailstock 5/3 Morse
Grinding wheel motor, approx. 4 HP
errors and omissions excepted data given without obligation
Inventory Nr.2170089, machine equipped with :
1 Workpiece headstock MT5
1 sinus rule without comparator
1 Wheel headstock with 4 pulleys
1 Tailstock MT3
1 Collet clamping device with drawbar and reduction sleeve B32
1 Internal grinding device with quill Fischer UJ50x250 – pulley Ø 48 for 14000 min-1
1 Pivoting wheel trueing-up device with sole 50 mm