Loewer HBS400UBT
EXW 고정 가격 부가세 별도
제조 연도
2011
상태
중고 (완전히 작동합니다)
위치
Saint-Nicolas-de-Redon 프랑스
more Images
Loewer HBS400UBT
Loewer HBS400UBT
Loewer HBS400UBT
기계 정보
기계 명칭:
마무리용 와이드 벨트 샌더
제조업체:
Loewer
모델:
HBS400UBT
제조 연도:
2011
상태:
중고
기능성:
완전히 작동합니다
가격 및 위치
위치:
Rue Des Pins 2, 44460 Saint Nicolas De Redon, France 프랑스
설명
MACHINING CAPACITIES:
- Height (thickness): 30 to 390 mm
- Maximum workpiece width: 400 mm
- Abrasive belt speed: 1300 m/min
- Conveyor feed speed: 10 m/min
- Belt dimensions: 420x1800 mm (consult us for supply)
MACHINE CONFIGURATION:
- Roller table, belt operates from below
Table height from floor: 90 cm
- Automatic workpiece detection by sensor
- Sanding pad with pneumatic pressure
- Automatic belt rotation direction change
Gijdpfx Aex A Unxeqxet
MACHINE FEATURES:
- Main power supply: 400V, 3-phase, 50Hz, IN 22A (35A protection)
- Automatic star-delta starter
- Ammeter(s) for power consumption monitoring
Feed motor: 0.5 kW
Belt motor: 7.5 kW
- Pneumatic tensioning, oscillation, and disengagement of rollers
- Pneumatic supply: 6 to 8 bar
- Extraction: 2 lower ports Ø150 mm
Recommended airflow: 2200 m³/h Speed: 20 m/sec
- CE marking, emergency stops front and rear, lockable isolator switch
Dimensions: 1500x1300x2050 mm (H)